| Fotografiile au fost făcute de Ioana. |
joi, 16 decembrie 2010
Ziua XVI
Ziua cu numărul 16 din luna decembrie a fost una ca oricare alta de până acum. Nimic nou sub norii de plumb. Nimic nou la gura caloriferului. De dimineaţă am fost doar eu şi "prichindel" iar după-masă am avut şi parteneră pe "mica prinţesă". Moşul s-a ocupat de calculator şi a ascultat "poveştile prichindelului", care de la o vreme s-a plictisit de povestit şi a adormit. Ioana după ce a venit de la grădiniţă a mâncat, apoi s-a culcat. Aşa că moşu a povestit doar cu calculatorul. Până una-alta şi poveştile de la calculator au semănat mai mult a pierdere de vreme. Dar cine să-l mai ia la întrebări pe moşu? că doar îi bătrân şi a dat bine în mintea copiilor.
miercuri, 15 decembrie 2010
Solstiţiul de iarnă 2010
Modul în care care este iluminat Pamântul în momentul solstiţiului de iarnă. Credit:www.wikipedia.org La data solstiţiului de iarnă, Soarele răsare cu 23 grade 27 minute la sud de punctul cardinal est şi apune tot cu acelaşi unghi spre sud faţă de punctul cardinal vest. La momentul amiezii el "urcă" - ţinând cont de latitudinea medie a ţării noastre, de 45 grade - la numai 21 grade faţă de orizont. În consecinţă, la această dată, durata zilei are valoarea minimă din an, de 8 ore şi 50 minute, iar durata nopţii are valoarea maximă, de 16 ore şi 10 minute. Evident, în emisfera sudică a Pamântului fenomenul are loc invers, momentul respectiv marcând începutul verii astronomice. În acest an momentul solstiţiului de iarnă, respectiv al începutului iernii astronomice, are loc la 22 decembrie, ora 1h38m . Începând de la această dată, până la 21 iunie 2011, durata zilelor va creşte continuu, iar cea a nopţilor va scădea în mod corespunzător. |
Spre grădiniţă
| Dimineaţă frumoasă într-o zi obişnuită de iarnă. |
Un mic popas pe uliţa pustie pentru a face o fotografie, apoi din nou la drum. Un drum nu tocmai uşor, pentru că gospodarii burgului au împrştiat deja nisip cu sare pe uliţele mai circulate şi ca atare am avut multe porţiuni unde samia a alunecat pe asfalt aşa încât mârţoaga a trebuit să demonstreze că mai poate duce un Pui Mic pe săniuţa buclucaşă.
Şi când am ajuns în curtea grădiniţei, nu mică a fost mirarea Ioanei când a văzut parcate aici alte săniuţe, aşa că afirmaţia: "moşu, să parcăm şi noi săniuţa aici" a venit ca ceva firesc. Dar până la terminarea programului de grădiniţă zăpada s-a mai topit şi nu am mai putut merge s-o aduc acasă tot cu săniuţa, mai ales că "mami" a dorit să meargă ea după un Pui Mic. Pentru această "neghiobie" moşu va fi certat cu siguranţă.
marți, 14 decembrie 2010
Ziua XIV
Nimic deosebit pentru această zi. Ba chiar a fost banal de banală pentru banalitatea ei. Doar că la capul uliţei mele au fost tăiaţi pomii pentru a face loc noii configuraţii a şanţului cetăţii şi că în după-masa asta s-a pus din nou pe nins. Uneori liniştit, alteori agitat, după cum adia vântul.
Şi cam atât. Noa serbus drajilor, aşteptăm mai departe venirea lui Moş Crăciun.
Şi cam atât. Noa serbus drajilor, aşteptăm mai departe venirea lui Moş Crăciun.
luni, 13 decembrie 2010
Capriciile lui XIII
Dacă de dimineaţă a nins, după o vreme fulguiala a devenit răzleaţă, apoi sporadică, după care s-a oprit. Aşa că, mai aşteptăm. Probabil timpul îi lasă pe constructori să termine de amenajat şanţul cetăţii din dreptul ferestrei mele. Şi constructorii lucrează de zor, nu pierd vremea. Deocamdată atât despre capriciile ultimului 13 din acest an. Afară se înserează şi aşteptăm cuminţi zăpada.
O seară bună vă doresc la toţi cei care ajungeţi pe aici.
O seară bună vă doresc la toţi cei care ajungeţi pe aici.
Ninge iar...
Azi, odată cu lumina zilei a apărut şi "ningeaua". Prilej de bucurie pentru Puiu Mic, care aşteaptă cu nerăbdare să se plimbe cu săniuţa.
Oare ce cal va înhăma?
Oare ce cal va înhăma?
duminică, 12 decembrie 2010
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

